02.11.2021, Renata Mojžíšová

Halloween a my ve 4. A-říjen

Něco málo k historii:
Halloween je původně keltský lidový svátek, který se slaví v den před křesťanským svátkem Všech svatýchSvátek se zachoval především v anglosaských zemích, převážně v USAKanaděVelké BritániiIrsku a Austrálii.
Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých.  Stavěli si proto oltáře, které obsahovaly ptačí pera, či zvířecí lebky, a měly za účel navázat spojení s mrtvými.
I dnes si lidé před svými domy staví malé oltáře, ovšem k jejich stavbě jsou používány vyřezávané dýně, místo ohňů se zapalují svíčky.
Počátkem 20. století, od třicátých let začíná být populární nošení kostýmů a koledování po domech se objevuje kolem roku 1950.
Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a koledují o sladkosti.
Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jack-o'-lantern, dále čarodějkyduchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd. Typickými barvami jsou oranžová a černá, oranžová symbolizuje podzim a černá temnotu a smrt.
I u nás se dnes slaví tento svátek. Mnoho lidí si své dýně staví před své zahrady, doma si dělají třeba i takto sváteční stůl. Děti chodí na různé připravované akce, které pro ně dospělí připravují.
Naše třída si svátek oslavila také po svém.
Ve školní kuchyňce jsme si vydlabali dýně, a v den před podzimními prázdninami, 26. 10., zaposlouchali strašidelné dětské písničky, nakreslili obrázky dýní v kombinaci černého barevného papíru a bílé křídy.
Nakonec jsme šli v kostýmech na halloweenský oběd. Jídelní lístek byl opravdu příznivý.
Svačinka
Krvavá pomazánka (z červené řepy), pečivo, čaj, bílá káva
Polévka staré čarodějnice z vydlabané hlavy (dýńová polévka s kokosovým mlékem)
Oběd 1
Krkavčí dlabanec s vypouklým okem a čarovnými bylinkami, plkanec z brambor (sekaná plněná vejcem, bramborová kaše)
Oběd 2
Krvavé těstoviny se sýrem
Hejkalova dobrůtka (moučník), nápoj z lesní tůňky (lesní plody), nápoj z brčálu (pistáciové mléko).
Jídlo bylo chutně uvařené a děti si na něm pochutnaly.
Po vydatném obědě jsme s rozloučením a pozdravem odcházeli s úsměvy.
Věřím, že se den Všem líbil :-).