Zpět
22.09.2022, David Kadlec

Po stopách Karla Hynka Máchy

V pátek dne 9.9. jsme se s žáky z 9.C a 8.B a 8.C vydali na celodenní výlet do Litoměřic a Mělníka, který pořádaly a hradily SD Bílina. Naším průvodcem pro tento den byl pan Vrba.

Naše cesta vedla nejprve do Litoměřic, kde jsme si cestou k expozici Světnička K. H. Máchy prohlédli středověké litoměřické parkány. kde naší 1.zastávkou a sochu našeho předního představitele romantismu. Po Máchových schodech jsme poté dorazili na výstavu, jež je zřízena jako jeho památník. Zde básník bydlel a také zemřel. Všichni mladí účastníci pozorně poslouchali zajímavou přednášku paní průvodkyně, aby dokázali bezchybně vyplnit pracovní listy, které obdrželi od pana Vrby. Myslím, že se s úkoly vypořádali se ctí.

Poté jsme se zastavili na lehké občerstvení v malebné kavárně S párou, kde děti dostaly domácí malinovou limonádu a pedagogický dozor si pochutnal na kávě a výborném zákusku. Atmosféra v místní kavárně byla jedinečná, neboť je zařízena ve stylu železniční zastávky.

Naším dalším cílem byla litoměřická věž u katedrály sv. Štěpána, kam statečně vystoupali téměř všichni.

Po náročném výstupu jsme si zasloužili odměnu, zamířili jsme tedy do siřejovického Mc Donald´s na sice nepříliš zdravý, ale o to chutnější oběd.

Naší poslední zastávkou byl mělnický zámek, kde nás čekala prohlídka s fundovaným výkladem. Zámek je v majetku původních majitelů, součástí prohlídky byla tedy i genealogie rodu Lobkoviců.

Cestu v autobuse jsme si zpříjemnili společným zpěvem a celý den si tak všichni náramně užili.