22.09.2021, Karel Hyťha

Slavnostní otevření Environmentální učebny a environmentálních prvků v prostorech Radovesické výsypky

Dne 21. 9. 2021 ve 13:00 byla slavnostně otevřena Environmentální učebna v prostorách oplocenky na Radovesické výsypce. Environmentální učebna má sloužit všem bílinským školským zařízením a spolkům. V oplocence kromě učebny najdeme i mnoho environmentálních prvků. Část prostoru je věnována fauně a flóře, s kterou se můžeme setkat při procházkách tímto krásným rekultivovaným prostorem, druhá část je pak věnována hravým interaktivním prvkům a část třetí slouží prezentaci jednotlivých školských zařízení.

Toto místo vzniklo za spolupráce mnoha institucí a organizací. Každý přiložil pomyslnou ruku k dílu a nyní se společně můžeme radovat, že se povedlo a máme v Bílině takové krásné místo.

Otevření zahájil generální ředitel Severočeských dolů a.s. Ivo Pěgřímek, za Ústecký kraj promluvili radní Michal Kučera a předseda výboru pro životní prostředí Tomáš Kirbs, dále promluvil bývalý hejtman a bílinský zastupitel Oldřich Bubeníček, za město Bílina pronesla několik slov starostka města Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Všichni přítomní hovořili o nutnosti vzájemné spolupráce, významu rekultivací, zavzpomínali na původní podobu Radovesické výsypky, podpořili rozvoj environmentální výchovy a poděkovali všem přítomným hostům. Následovalo vystoupení dětí chlumské základní školy a poté si všichni společně zazpívali o tom, jak je krásně na světě.

Starostka města a generální ředitel Severočeských dolů a.s. poté přestřihli pásku a pokřtili nové logo Radovesické výsypky. Logo pro výsypku na základě podkladů dětí a veřejnosti vytvořil Tomáš Skalka z reklamní agentury Rockdesign. Všichni přítomní se shodli na tom, že logo přesně vystihuje myšlenku a vizi rekultivované Radovesické výsypky. Poté již moderátoři z chlumské školy pozvali veřejnost dovnitř, kde byl připravený krásný a chutný raut, který pro tuto příležitost připravily Lahůdky FAJN a cukrárna Adamant Krupka.

Zástupci Severočeských dolů a.s., města Bíliny, školských zařízení a spolků společně podepsali Memorandum o spolupráci, kde se zavázali ke vzájemné spolupráci mimo jiné v oblasti rozvoje a podpory environmentální výchovy a ochrany životního prostředí. Poté si všichni mohli prohlédnout jednotlivé prvky, které ve spolupráci s odborníky z bílinských spolků a Severočeských dolů vyrobila firma Lesní svět. Hosté si v závěru této akce odnesli drobné dárky, které vytvořili pracovníci Technických klubů při základní škole Za Chlumem.

Akce se povedla a poděkování si zaslouží všichni, kteří se na přípravě a na vzhledu těchto prostor podíleli.

Jsme rádi, že právě naše škola je jedním z partnerů, kteří se na vzniku tohoto místa podíleli a dále se podílet budeme. Máme v plánu místo osadit rostlinami, přilákat čmeláky a motýly a vybudovat bosonohou stezku. Společně s ostatními školami a spolky budeme o místo pečovat a radovat se z něj. Těší nás také to, že učebna vznikla právě na tomto konkrétním místě, ke kterému máme jako škola osobní vztah, protože právě zde jsme před třemi zasadili lípu na počest oslav 100 let republiky a zakopali jsme zde časové schránky pro další generace.

Kompletní fotodokumentace na Facebooku ZDE!